Artūrs Bērziņš
Happy Art Portal../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.html../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.htmlshapeimage_4_link_0
Latvijas mākslashapeimage_5_link_0
HAM../../../../ARF.html../../../../ARF.htmlshapeimage_6_link_0
Happy Artists../../../../HAPPY_ART_MUSEUM_Artists.html../../../../HAPPY_ART_MUSEUM_Artists.htmlshapeimage_7_link_0
Expo Exchangeshapeimage_8_link_0
Art Riga Fairshapeimage_9_link_0
Contacts../../../../club_in_HAPPY_ART_GALLERY.html../../../../club_in_HAPPY_ART_GALLERY.htmlshapeimage_10_link_0
Auctionsshapeimage_11_link_0
Wine Shop-Cafeshapeimage_12_link_0
Euro Clubshapeimage_13_link_0
Design Co../../../../Ltd._Pinakoteka_Hall/Pages/Interjers_dizains_Galina_Maksimova.html../../../../Ltd._Pinakoteka_Hall/Pages/Interjers_dizains_Galina_Maksimova.htmlshapeimage_14_link_0
Pinakotekashapeimage_15_link_0
Magazine../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.html../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.htmlshapeimage_16_link_0
Happy Stageshapeimage_17_link_0
Studioshapeimage_18_link_0
VIP PARTNERS SPONSORS of Art Fair Riga 2015
WHERE../../../../Latvian_Railway_MUSEUM.html../../../../Latvian_Railway_MUSEUM.htmlshapeimage_20_link_0
About RIGA FAIR../../../../Text_box.htmlhttp://artriga.com/shapeimage_21_link_0
CONTACTS../../../../CONTACT.html../../../../CONTACT.htmlshapeimage_22_link_0
GALLERIES../../../../GALLERIES.html../../../../GALLERIES.htmlshapeimage_23_link_0
AfterPARTIEShttp://www.happyartmuseum.cohttp://www.happyartmuseum.coshapeimage_24_link_0
For PARTICIPANTS../../../../PARTICIPANTS/PARTICIPANTS.html../../../../PARTICIPANTS/PARTICIPANTS.htmlshapeimage_25_link_0
BECOME a VOLUNTEER../../../../CONTACT.html../../../../PARTNERS.htmlshapeimage_26_link_0
PHOTO../../../../PHOTO_of_ART_RIGA_FAIR/PHOTO_of_ART_RIGA_FAIR.html../../../../PHOTO_of_ART_RIGA_FAIR/PHOTO_of_ART_RIGA_FAIR.htmlshapeimage_27_link_0
ART RIGA 2014../../../../Art_Riga_2014.html../../../../Art_Riga_2014.htmlshapeimage_28_link_0
PRESS TEXT../../../../Text_box.html../../../../Text_box.htmlshapeimage_29_link_0
GENIUS LOCI EUROPA../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.html../../../GENIUS_LOCI_EUROPA.htmlshapeimage_30_link_0
SOCIAL PRESS../../../../Social_Networks.html../../../../Social_Networks.htmlshapeimage_31_link_0
for PARTNERS../../../../PARTNERS.html
NOVEMBER 21-27../../../../PROGRAM.htmlhttp://artriga.comshapeimage_33_link_0
For VISITORS../../../../VISITORS.html../../../../VISITORS.htmlshapeimage_34_link_0
PROGRAM../../../../PROGRAM.html../../../../PROGRAM.htmlshapeimage_35_link_0
LOGOhttp://download1520.mediafire.com/a3z530r318mg/3ld7vbagx5llafs/LOGO_2015_GATAVS+copy.pnghttp://download1520.mediafire.com/a3z530r318mg/3ld7vbagx5llafs/LOGO_2015_GATAVS+copy.pngshapeimage_36_link_0
RIGA ANNUAL INTERNATIONAL CONTEMPORARY ART FORUMhttp://artriga.com
PROJECTS../../../../GALLERIES.html../../../../GALLERIES.htmlshapeimage_38_link_0
SHOP../../../../Latvian_Railway_MUSEUM.htmlhttp://www.artmajeur.com/en/member/art-rigashapeimage_39_link_0
Email Me
ARFhttp://artriga.comhttp://artriga.comshapeimage_40_link_0
 

Gleznu cikla „Biopanks” simbolu struktūras detonāts ir bioloģijas sistēma kā metafora par mūsu eksistences un garīgās pasaules daudzveidīgām šķautnēm.


Perceptīvajam procesam, pēc manas ieceres, jāveidojas kontrastainam un aizraujošam. Gleznas novērtēšana notiek vairākās stadijās. No sākuma, pirmajā saskarsmē ar dotajiem kvazisubjektiem, notiek acumirklīga vizuālā attēla aptveršana. Recipients pieņem ikoniskās zīmes – jutekliski tveramai realitātei līdzīgi attēlotos pievilcīgus cilvēkus, klasiskos arhetipisko simbolu atveidus. Sulīgas krāsas, popārta spilgtums, smalki izgleznotas detaļas. Pirmais efekts no emocionālās novērtēšanas – patīkams attēls, meinstrīma klasiskajā estētikā ieturēts darbs.
2

     Taču šo iespaidu nomaina nākamais: skatītāja uzmanība fokusējas uz detaļām – pamana aiz skaisto objektu / subjektu atveidiem paslēpto otro slāni. Doto tēlu savstarpējo kombināciju rezultātā veidojas disonanse, piešķirot tiem vairākas semantiskās dimensijas. Un aizķerot recipientu uz āķa. Rodas dažādi jautājumi, kas sākas ar „kāpēc” un „priekš kam”, tiek mēģināts izprast autora rīcību. Rīcību, kuras rezultāts ir šī disonanse, kas tēlainās domāšanas mehānismiem liek čīkstēt un stenēt no piepūles.
Labā puslode.


     Primārais priekš manis ir izraisīt recipientā tēlainās domāšanas procesus, izjūtas, emocijas, nekā verbāli loģisko mehānismu analizēšanu.

     Un skatoties no šī aspekta, ceru, ka gleznas tēlu daudznozīmība raisīs skatītājā jūtu ambivalenci, savā starpā disonējošas emocijas. Pie tam centos piemeklēt emociju buķeti tā, lai tā būtu eksaltējoša, sarežģīta. Šinī gadījumā, harmoniskais tiek pasniegts disharmoniskā kontekstā, pie tam vienlaikus gan traģiski, gan komiski. Traģikomisms jau ir spēcīgs emociju manipulēšanas rīks. Bet, atgriežoties pie harmoniskā / disharmoniskā – skaistums ar informāciju pārbagātajā mūsdienu pasaulē asociējas ar glancēto žurnālu vākiem, televīzijas reklāmu u.tml., t.i. tas ir pārvērsts par spīdīgo konfekšu papīrīti. Neglītais – tāpat: šoks vai depresīvais pelēcīgums ir pārāk sekli priekš tā, lai iedarbīgāk un uz ilgāku laiku iekustināt metafiziskās stīgas ar informāciju pārbarotajā mūsdienu cilvēkā. Lai panākt dziļumu un dzidrumu, jāizstrādā algoritms, pēc kura šajā spēlē tiks iesaistīts konkrēts emociju komplekss.

     Un šī kompleksa kronim būtu jābūt empātijai, jo līdzjūtība ir ļoti svarīgs elements cilvēka patībai. Tā gan ir ļoti veca atziņa – Aristotelis savā „Poētikā” bija rakstījis, ka mākslas augstākais mērķis izraisīt līdzjūtību. Dotā darba gadījumā līdzjūtību ceru panākt, attēlojot centrālos tēlus trauslus, smalkus un apgaroti-skaistus, un samaitājot viņu trausluma harmoniskumu ar visādu no klasiskā viedokļa neestētisko elementu iejaukšanu. Recipients domā – kāpēc tas idiots-komunikators izbojāja tik skaistu darbu? Tāpat kā pēc grāmatas vai filmas noskatīšanās, rodas pārdzīvojums - kāpēc rakstnieks / režisors nevarēja atstāt „happy end”? Jā – viens no iemesliem: radīt pret varoņiem līdzjūtību, līdzpārdzīvojumu. Tā ir instrumentālā agresija - kā dakteris, veicot ārstēšanu, sagādā pacientam sāpes, tāpat arī mākslinieks ārstē skatītāja metafizisko veselību.


     Iespējams, tāpat kā bez precīzā leņķa noteikšanas, stereoskopisks attēls nevar būt ass, jūtu ambivalence recipienta „galvā/sirdī” nevar tikt sasniegta pienācīgā līmenī, ja darba fundamentā nesakņojas paradoksa sistēma. Šinī gadījumā - visas dzīvības pamatā stāvošais komplementaritātes princips. Tas ir banāls gājiens, bet bez tā, manuprāt, nevar. Cenšos pie tā pieturēties, jo empīriski zinu, ka tas darbojas stabili. Un viens no šī darba uz komplementaritātes principa balstītiem elementiem - klaji fizioloģisku iekšu un to šķērsgriezuma attēlojums ne tikai spēj veiksmīgi sadzīvot un pastāvēt līdzās apgarotam dabas, sievietes un vīrieša skaistumam, bet arī pārvēršas par vienu veselu. Un ne tikai no estētikas, gan stāsta izvērsuma aspekta, kas ir aprakstīts nākamajā sadaļā.

Kreisā puslode.


     Kā jau minēju augstāk, zem estētiskās dimensijas savā darbā paslēpu stāsta izvērsumu.

Šķirstot medicīnas žurnālus, vienmēr biju sajūsminājies, cik bioloģija ir izkopta, cik perfekta un sistematizēta no tīri estētiska aspekta – nemaz nerunājot par to, kā iedomājies tās funkcionalitāti. Jebkurš fragments – perfekts, pašpietiekams mākslas šedevrs. Tā, piemēram, galvas smadzeņu hipotalamusa – hipofīzes sistēma, kuru stilizēti iegleznoju vairākās gleznās. Hipotalamusa šūnas izstrādā plaša darbības spektra atvieglotājmehānisma hormonus. Caur asinsvadiem tie nokļūst priekšējā un aizmugurējā hipofīzes daļās. Tā šūnas producē hormonus, kuri caur asinsrites sistēmu tiek iznēsāti pa visu organismu un iedarbojas uz daudziem audiem un orgāniem, tajā skaitā vairogdziedzeri, nierēm, virsnieru dziedzeru garozu, asinsvadiem, dzimumdziedzeriem, piena dziedzeriem, kauliem un muskuļiem. Pameditējot ap šiem faktiem, sāc just, kā apziņā sāk drūzmēties eksistenciālisma mākoņi. Mūsu pasaules struktūra sāk atgādināt fraktālos ornamentus vai krievu „Matrjošku” bezgalības versijā. Elementārdaļiņas ir lieliska alegorija par sabiedrības, par civilizācijas struktūrām, par mums pašiem un mūsu savstarpējām attiecībām.

     Tātad – no verbāli loģiskā aspekta, ar cilvēku tēlu iekļaušanu stilizētu bioloģisko struktūru, iekšējo orgānu neaptverami sarežģītas sistēmas vidē gribu uzvedināt uz pārdomām par mūsu iekšējo pretrunu jautājumiem, par mēģinājumiem izdzīvot sociālo prakšu tīklojumos, ar kuriem bieži viens sanāk sadurties katram no mums. Un varbūt, aperceptīvajā procesā caur šo darbu mums – komunikatoram, recipientiem - ir iespēja satikties vienam ar otru, jo galu-galā mēs neesam vieni un neatkarīgi, bet gan jau esam vienā organismā, kas ir kā sistēma, shēma, tīklojumi, kuros mēs esam neatgriezeniski un nemainīgi saistīti ikdienas.     Gleznu kompozīcija pārpildīta ar dažādiem elementiem – gan monohromiem, abstraktiem laukumiem, gan telpiskuma ilūziju radošiem objektiem / subjektiem, veidojot tādu kā picas virsmu, kurā ir samaisīti ananāsi ar šampinjoniem, siers ar tunci utt.. Vēlējos, lai darbu var uztvert gan kā avangardisku, abstraktu gleznu, gan atrast jutekliski tveramai realitātei līdzīgi attēlotos fragmentus, pie tam neaizskarot vēstījuma dimensiju.
     Izstādes nosaukumam „Biopanks” nav tieša sakara ar kontr-kulturālās zinātniskās fantastikas žanra „cyberpunk” atzarojumu, kurā tiek pētīti gēnu inženierijas izmantošanas sociālie un psiholoģiskie aspekti. Drīzāk tā ir vārdu spēle:

„Bio” – t.i. bioloģija, kuras dotajā gleznā ir pietiekami daudz gan burtiski, gan alegoriski.

„Panks” – savā ziņā mūsdienu analoģija 19. gadsimta dekadentu kustībai, kura zināmā mērā atradās blakus simbolistiem, bet šis darbs, pēc būtības, ir tas pats simbolisms, tikai post-postmodernisma kontekstā. Iederētos formulējums „trash-simbolisms”.Artūrs Bērziņš

 
 © V idulejs Dags  +37129595885 © Izstāžu halles SIA „Pinakotēka” producentu grupa’‘Laimīgās Mākslas Muzejs” https://www.facebook.com/pages/Dag/326036800741946../../../../ARF.html../../../../ARF.htmlhttps://www.facebook.com/pages/Dag/326036800741946shapeimage_42_link_0shapeimage_42_link_1shapeimage_42_link_2
next >15_Rudens2009_Pinakoteka_un_LMS.html15_Rudens2009_Pinakoteka_un_LMS.htmlshapeimage_43_link_0
< previous3_for_events_rent_happy_art_cafe_space_in_GALLERIA_RIGA.html3_for_events_rent_happy_art_cafe_space_in_GALLERIA_RIGA.htmlshapeimage_44_link_0